ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ
  • rthes listen live winamp
  • rthes listen live media player


Με Μπάγερν, Άρσεναλ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ ο Ολυμπιακός στο Champions League

27/8/2015 7:48:59 μμ

Με Μπάγερν, Άρσεναλ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ ο Ολυμπιακός στο Champions League

O Oλυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον όμιλο του Champions League 2015-2016 τις Μπάγερν Μονάχου, Άρσεναλ και Ντίναμο Ζάγκρεμπ.
Με τους "κανονιέρηδες" η ελληνική ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη για 4η φορά στον όμιλο τα τελευταία 7 χρόνια και μάλιστα απουσιάζοντας μία χρονιά, η κληρωτίδα έφερε τους Λονδρέζους στον δρόμο των Πειραιωτών για 4η φορά σε 6 κληρώσεις!
Η Μπάγερν θα πάει για πρώτη φορά στο νέο "Καραϊσκάκης" (το 1980 είχε δύο νίκες επί των "ερυθρολεύκων" στο Πρωταθλητριών), ενώ η Ντίναμο Ζάγκρεμπ έχει τον Πάουλο Μασάντο στο ρόστερ της και την είχε στον όμιλο ο Ολυμπιακός την σεζόν 1998-1999, όταν είχε προκριθεί στα προημιτελικά και τότε βέβαια η ομάδα λεγόταν Κροάσια Ζάγκρεμπ.
Στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Μπάγερν.

"Φωτιά" ο 4ος όμιλος

Ο πιο σπουδαίος όμιλος είναι ο 4ος με Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Σεβίλλη και Γκλάντμπαχ, ενώ θα "συγκρουστούν" Παρί Σεν-Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας... παρέα τις Σαχτάρ και Μάλμε.
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπαρτσελόνα, θα βρει μπροστά της τις Λεβερκούζεν, Ρόμα και ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ, κλήρωση που δεν χαρακτηρίζεται ιδανική.
Η παρουσία της Βόλφσμπουργκ προβλημάτισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον 2ο όμιλο, όπου υπάρχουν επίσης οι Αϊντχόφεν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Αστάνα, η πρώτη ομάδα από το Καζαχστάν στους ομίλους, θα παίξει με Μπενφίκα, Ατλέτικο και Γαλατάσαράι.
Ξανά κόντρα στην Πόρτο ο Ζοζέ Μουρίνιο με την Τσέλσι, έχοντας μαζί στον 7ο όμιλο τις Ντινάμο Κιέβου και Μακάμπι Τελ-Αβίβ, ενώ ισορροπία υπάρχει στον 8ο όμιλο με τις Ζενίτ, Βαλένθια και Λιόν, έχοντας της Γάνδη ως αουτσάιντερ.

Οι όμιλοι του Champions League 2015-16
 
Group A
1. Παρί Σεν-Ζερμέν (Γαλλία)
2. Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
3. Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
4. Μάλμε (Σουηδία)
 
Group B
1. Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)
3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
4. Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)
 
Group C
1. Μπενφίκα (Πορτογαλία)
2. Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)
3. Γαλατάσαράι (Τουρκία)
4. Αστάνα (Καζαχστάν)
 
Group D
1. Γιουβέντους (Ιταλία)
2. Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
3. Σεβίλλη (Ισπανία)
4. Γκλάντμπαχ (Γερμανία)
 
Group E
1. Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
2. Λεβερκούζεν (Γερμανία)
3. Ρόμα (Ιταλία)
4. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία)
 
Group F
1. Μπάγερν (Γερμανία)
2. Άρσεναλ (Αγγλία)
3. Ολυμπιακός (Ελλάδα)
4. Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)
 
Group G
1. Τσέλσι (Αγγλία)
2. Πόρτο (Πορτογαλία)
3. Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)
4. Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ)
 
Group H
1. Ζενίτ (Ρωσία)
2. Βαλένθια (Ισπανία)
3. Λιόν (Γαλλία)
4. Γάνδη (Βέλγιο)




Copyright © 2018 RThess All rights reserved